17 Kasım 2016 Perşembe

Neden Bireysel Emeklilik Sistemine ( BES) Dahil Olmayacağım !!!

Bu yıl, malum zorunlu bireysel emeklilik sistemi yürürlüğe girdi. Uygulaması da 1 Ocak 2017 itibariyle başlayacak. Sisteme daha önce hiç dahil olmadım, zira eğitim geçmişimden elde ettiğim bilgiler ışığında bu konuyu değerlendirdiğim de hiçbir faydasının olmadığını anladım. Ancak görülüyor ki hükümet güzellikle yaptıramadığını zorunlu diyerek yaptırmaya iyice alıştı, aynen zorunlu genel sağlık sigortası  (GSS) ile yaptığı gibi.
Kanun 2 ay içinde sistemden çıkma hakkı tanıyor, fakat tahminime göre ( aşağıda yapacağım ufak bir çalışma ile tahminimi neye dayandırdığımı görebilirsiniz ) bu süre sonunda sistemde yüklü bir çıkış olacak ve muhtemelen hükümetimiz bu süreyi 2 aydan 6 aya çıkaracak. Ve belki de istediğini elde edene kadar bu süreyi uzatıp duracak.
2 ay içinde çıkanlar yatırdıkları parayı ve varsa yatırım fonundan gelen getiriyi alabilecekler (Emeklilik fonunun zarar etme ihtimali de var) .

Devam etmeden önce kaynakları paylaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum ;

Sistemi zorunlu hale getiren madde     Resmi Gazete
Burada da BES sisteminin Genel kapsamlı hali     4632 Sayılı Kanun

Son olarak DİSK tarafından yapılmış güzel bir çalışma     DİSK - Bireysel Emeklilik SistemiŞimdi de Gelelim neden bu sisteme dahil olmayacağıma ;

Gelir Vergisi % 22,95%
SSK İşçi Payı 14,00%
İşsizlik payı 1,00%
Damga Vergisi 0,77%
Toplam Devlet Vergi Ve kesintiler 38,72%
Toplam Devlet Desteği(AGİ) 2,33%
Net Kesinti 36,39%

AGİ desteğini çıktığımızda toplam kesinti oranı 36,39 % . %3 zorunlu BES ile gelen prim kesintisiyle brüt maaşımdan kesinti %40'a dayanmış oluyor.  
Bu koşullarda açıkçası nasıl tasarruf yapabileceğimi bilmiyorum. Bu kanunu geçiren ilgili kişilerin tek geçim kaynağı maaşı olsa ve %40 'ını devlet vergi ve kesinti olarak alsa geçinebilir mi ?
Fazladan yük getirmek yerine, Damga vergisini ve AGİ'yi (0,77+2,33) Zorunlu BES'e yönlendirilebilinir mi ? Veya diğer kesinti ve vergiler arasında böyle ayarlama yapılamaz mı ?

EKLEME (05/05/2017)

Standart BES fonlarının yıllık getiri oranları o kadar düşük ki an itibari ile piyasada vadeli mevduata uygulanan faizin %13 civarında olduğunu düşünecek olursak bu BES'lere yatırım yapmayı gerektirecek bir sebep bulmak çok zor. BES piyasasında rekabetin düşük olması ve becereksiz fon yöneticilerinin olması getiri oranlarının bu kadar düşük kalmasına sebep. Normal bir vatandaş ben bile bu fonlardan daha fazla getiri sağlayacak yatırım araçları bulabilirsam BES'e yatırım yapmanın hiçbir anlamı yok.


1 yorum:

  1. Bugün okuduğum bir haberde tamda 2 yıl önce yazdığım söylediğim şeyin gerçekleştiğini gördüm. Haklı çıkmanın hüznünü yaşattı devletimiz.
    http://www.yenicaggazetesi.com.tr/calisan-bese-mahkum-edilecek-206309h.htm

    YanıtlaSil

Türkiye'de Sepet Kur ve Kısa Vadeli Özel Sektör Borcu

An itibari ile TCMB'nin sitesinden elde ettiğim veriler ışığında Haftalık ayarlamalı Sepet Kur ( (Dolar+Euro)/2) ; Alttaki grafikt...